Ładowanie...

Zachowek

Jest to suma pieniężna, odpowiadająca równowartości odpowiednio 2/3 albo 1/2 wartości udziału spadkowego, który przypadłby zstępnemu, małżonkowi albo rodzicom spadkodawcy, gdyby nie fakt, że spadkodawca powołał inne osoby do dziedziczenia po nim, tym samym pozbawiając kogoś z najbliższej rodziny możliwości dziedziczenia.

KOMU SIĘ NALEŻY?
Zstępnym, małżonkowi i rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy, a zostali wyłączeni od dziedziczenia np. ze względu na to, że spadkodawca nie uwzględnił ich w testamencie. Aby sprawdzić, czy należy się zachowek, należy ustalić krąg spadkobierców, którzy dziedziczyliby z mocy ustawy.

KTO POWINIEN WYPŁACIĆ ZACHOWEK?
Co do zasady spadkobierca, który został powołany do dziedziczenia.

W JAKIEJ WYSOKOŚCI NALEŻY SIĘ ZACHOWEK?
Jeżeli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo jeżeli zstępny uprawniony jest małoletni – dwie trzecie wartości udziału spadkowego, który by mu przypadał przy dziedziczeniu ustawowym, w innych zaś wypadkach – połowa wartości tego udziału.

KIEDY ZACHOWEK SIĘ NIE NALEŻY?
Jeżeli uprawniony:

  1. otrzymał darowiznę odpowiadającą wartości zachowku,
  2. otrzymał zapis odpowiadający wartości zachowku,
  3. został wydziedziczony.

Zachowek nie należy się również:

  1. spadkobiercy uznanemu za niegodnego,
  2. małżonkowi wyłączonemu od dziedziczenia (jeżeli spadkodawca wystąpił o orzeczenie rozwodu lub separacji z jego winy, a żądanie to było uzasadnione),
  3. spadkobiercy, który odrzucił spadek,
  4. spadkobiercy, który zrzekł się dziedziczenia.

JAK DOCHODZIĆ SWOICH PRAW?
Należy złożyć do sądu (co do zasady będzie to sąd właściwy według ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy) pozew o zachowek, czyli pozew o zapłatę określonej sumy pieniężnej, obliczonej zgodnie z przepisami prawa.

JAKIE SĄ KOSZTY?
Opłata sądowa wynosi 5% dochodzonej kwoty.

Jeżeli masz trudności z napisaniem pozwu albo obliczeniem wysokości zachowku, bądź chcesz żeby w sądzie reprezentował Cię pełnomocnik, profesjonalny prawnik z naszej Kancelarii chętnie Ci pomoże. Skontaktuj się z nami za pomocą formularza, napisz e-mail albo zadzwoń i umów się na spotkanie. Wynagrodzenie Kancelarii jest w każdej sytuacji ustalane indywidualnie.

Ilustracja: pixabay.com, by aleksandra85foto

Skomentuj artykuł